دلایل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و روش های برطرف کردن آن

دلایل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و روش های برطرف کردن آن

دلیل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی ممکن است به ‌آسانی گیر کردن یک جسم خارجی در بخشی از دستگاه نباشد؛ بلکه این سروصدا می تواند نشانه ای برای آگاهیتان از وجود نقص فنی در لباسشویی باشد.

صدای هوووم یا وزوز ماشین لباسشویی

اگر صدای وزوز یا هوووم از ماشین لباسشویی به گوش می رسد، احتمالا جسم خارجی در پمپ لباسشویی قرار گرفته است. اگر جسم خارجی در داخل پمپ وجود داشته باشد، پمپ نمی تواند آن را عبور دهد در نهایت ممکن است آسیب جدی به پمپ لباسشویی برساند بطوری که نیاز به جایگزینی آن داشته باشید.

صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی

صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی اغلب بیانگر این است که شیئی راه لوله تخلیه را تا حدودی مسدود کرده است امّا نه ‌بطور کامل. این گرفتگی لوله تخلیه را قبل از اینکه تبدیل به یک مشکل جدی شود و باعث ترکیدن لوله گردد، برطرف نمایید.

دلایل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و روش های برطرف کردن آن

صدای کلیکی ماشین لباسشویی

اگر صدای کلیک مانندی در حین کار از ماشین لباسشویی خود می شنوید، احتمالا جسم خارجی در لاستیک دور درب یا واشر تخلیه لباسشویی گیر کرده است. ممکن است بطور اتفاقی سنجاق، سکه، کلید یا اشیای دیگری را در جیب شلوارتان گذاشته باشید و در حین انداختن لباس در ماشین لباسشویی، ان را فراموش کرده باشید آن را خارج کنید. شیلنگ تخلیه و واشر درب لباسشویی را بررسی کرده و اگر جسم خارجی وجود داشت آن را خارج کنید.

دلایل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و روش های برطرف کردن آن

تسمه

تسمه در برخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا برای اتصال موتور ماشین لباسشویی به شفت و در اغلب لباسشویی های درب از جلو برای اتصال موتور به سبد شستشو استفاده می شود. تسمه می‌تواند چند ردیفه یا ساده باشد و اغلب از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. در ماشین لباسشویی درب از جلو بیشتر از تسمه چند ردیفه استفاده می‌شود و طوری طراحی شده که در جای خود بخوبی نصب شود. در ماشین لباسشویی درب از بالا این تسمه اغلب تک ردیفه با پوشش الیاف است.

کمک فنر

همه ماشین لباسشویی های درب از جلو دارای کمک فنرهایی دارند که برای کاهش یا جذب ارتعاشات دیگ لباسشویی در حین چرخش آن استفاده می شود. این کمک فنرها به قاب پایه و بیرون دیگ متصل شده‌اند و برای دسترسی به آنها باید پنل جلویی یا عقبی برداشته شود. در صورتی کمک فنرها آسیب دیده و یا ضعیف شده باشند، اغلب هنگام چرخش دیگ باعث ایجاد صدای بلندی می‌شود و اگر این مشکل رفع نشود می‌تواند به سایر قسمت های لباسشویی نیز آسیب وارد کند.

تسمه کاهش حرکت دیگ

بعضی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از تسمه کاهش حرکت دیگ جهت زیرسازی دیگ در حین چرخش استفاده می‌کنند. در بالای دیگ چهار تسمه و به هر گوشه اتاقک لباسشویی متصل شده است. این تسمه ها لاستیکی بوده و احتمال آن می رود در همان استفاده معمول از دستگاه از بین بروند. موقعی ‌که تسمه ها آسیب دیده و یا کش پیدا کنند، امکان دارد دیگ در طول فرایند چرخش با اتاقک تماس پیدا کرده و باعث به وجود آمدن لرزش، حرکت یا صدای ضربه بلند شود.

اگر بطور مکرر بیشتر از ظرفیت لباسشویی در آن لباس بریزید، فشار زیادی به این تسمه ها وارد کرده و منجر به خراب شدن آن ‌ها خواهید شد. در نهایت این تسمه ‌ها باید جایگزین شوند و البته توصیه می شود در صورت بروز چنین مشکلی برای ماشین لباسشویی هر ۴ تسمه آن جایگزین شوند.

تسمه پمپ

تسمه پمپ ماشین لباسشویی های درب از بالا باعث به حرکت درآمدن پولی در پمپ تخلیه می شود. استفاده منظم و طولانی‌ مدت می‌تواند منجر به پاره شدن و یا پوسیدگی تسمه پمپ شود که می‌تواند در هنگام فرایند شستشو باعث ایجاد سر و صدای جیغ مانند یا ضربه سنگین شود. این سر و صدای ماشین لباسشویی امکان دارد با بوی لاستیک سوخته یا تخلیه ناقص لباسشویی همراه باشد و در چنین مواقعی باید به تعویض تسمه پمپ اقدام نمایید.

پمپ تخلیه و موتور پمپ

در ماشین لباسشویی پمپ تخلیه جهت پمپ کردن آب از دیگ لباسشویی، قبل و در حین فرایند چرخه شستشو استفاده می شود. این پمپ احتمالا می تواند از طریق تسمه یا موتور حرکت کند و یا اینکه خودش موتور الکتریکی داشته باشد.

در اصل سر و صدای ماشین لباسشویی می تواند صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باشد و صدای پمپ تخلیه در واقع نشان از خرابی آن است. برای رفع این مشکل باید پنل جلوی اتاقک لباسشویی را باز کرد، تا بتوان به پمپ تخلیه دست یافت و آن را به دقت مورد بررسی قرار داد. وارسی این مشکل حتما باید توسط تکنسین متخصص تعمیر ماشین لباسشویی انجام شود.

بالشتک موتور

در بعضی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از یک بالشتک موتور برای انتقال قدرت از موتور به شفت استفاده می‌ کنند. این بالشتک یا همان کوپلینگ، موتور را به شفت متصل کرده و دارای دو شاخک درایو پلاستیکی با یک رابط لاستیکی بین آن‌ها می‌باشد. این رابط لاستیکی با جذب نیروی گشتاور مانع از شکسته شدن شاخک ها می ‌شود. روی هم رفته استفاده عادی از ماشین لباسشویی باعث فرسودگی بالشتک می‌شود و درنتیجه امکان دارد شاخک ها دچار لغزش شوند و باعث ایجاد سروصدا گردند.

اگر شفت متوقف شود و یا امکان چرخش آزادانه سبد لباسشویی نباشد، احتمال خراب شدن بالشتک وجود دارد و این مورد خود باعث ایجاد سر و صدای زیاد لباسشویی می شود. برای برطرف کردن این مشکل در بیشتر لباسشویی ها باید اتاقک لباسشویی برداشته شود تا بتوان به بالشتک موتور دسترسی پیدا کرد.

موتور

یکی از قسمت های اصلی که باعث صدا دادن ماشین لباسشویی می شود، موتور می باشد. موتور متحرک اصلی در یک لباسشویی درب از بالا برای اداره کردن شفت و اداره کردن پمپ و چرخش سبد شستشو استفاده می‌ شود. در لباسشویی های درب از جلو موتور متحرک تسمه‌ای که پولی یا فولی سبد شستشو را به حرکت درمی آورد، اداره می‌ کند.

یک نکته مهم مربوط به خراب شدن موتور هنگام شروع به کار آن، صدای هوووم یا وزوز موتور است که در برخی از مواقع با کمی بوی سوختگی همراه است. در چنین موقعیتی باید موتور به‌ دقت مورد وارسی و عیب یابی قرار بگیرد. در برخی حالات مشکل موتور قابل تعمیر و بعضی مواقع هم باید تعویض گردد.

بلبرینگ های دیگ

هم ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو دارای بلبرینگ دیگ بوده که اجازه می ‌دهد سبد شستشو یا دیگ داخلی آزادانه بچرخند. استفاده منظم از لباسشویی، استفاده از مواد شوینده بی کیفیت در طولانی مدت و بار اضافی ماشین لباسشویی می‌تواند منجر به آسیب دیدگی بلبرینگ‌ها شود و درنهایت اجازه می ‌دهد آب به بلبرینگ ها برسد و سبب شکستن آن ‌ها شود.

اگر صدای ناله مانند یا صدای بلندی به گوشتان می رسد، اغلب این صدا نشانه شکسته شدن بلبرینگ دیگ می ‌باشد. همراه این صدا ممکن است متوجه حرکت بیش ‌از حد دیگ داخلی یا نشت آب در مجاورت محل لاستیک دور دیگ شوید. در چنین حالاتی تکنسین فنی علاوه بر بطرف کردن مشکل مربوط به بلبرینگ اغلب به تعویض لاستیک دور دیگ نیز می‌ پردازد.

همچنین ببینید: عدم آبگیری ماشین های لباسشویی با دلایل

پولی موتور، پولی شفت و پولی پمپ

در ماشین لباسشویی های تسمه‌ای، پولی موتور به تسمه متحرک و در برخی مواقع به تسمه پمپ کمک می‌ کند. این پولی ها می‌توانند حجمی از گریس، خورده لاستیک و خاک را انباشته کنند و در حین کار موتور می‌تواند صدای جیغ مانند یا ضربه ایجاد کند. اگر لباسشویی در هنگام شروع به کار، چرخش و یا تخلیه چنین صداهایی تولید کند، باید پولی ها را برای نشانه ‌هایی از انباشت خاک یا آسیب‌ دیدگی مورد بررسی فنی قرار دهید و در صورت لزوم جایگزین کنید.

دلایل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و روش های برطرف کردن آن

سه ‌نظام نگه‌ دارنده درام

اﮔﺮ سه‌ شاخه نگه ‌دارنده درام ﯾﺎ اینکه ﯾﮑﯽ از شاخه ‌ها ﺑﺸﮑﻨﺪ، بخصوص در سرعت‌ های بالا، درام ﻟﻨﮕﺮ اﻧﺪاﺧﺘﻪ و بدون شک ﺑﺎ دﯾﮓ ﻓﺮﻋﯽ ﯾﺎ ﻫﯿﺘﺮ درﮔﯿﺮ می‌شود. ﺑﺮای مسلم شدن این مورد ﻻزم اﺳﺖ ﭼﻠﯿﮏ و درام را باز کرده و سه‌ شاخه نگه ‌دارنده درام را از حوالی بررسی کنید. همچنین توجه کنید که شکسته شدن اﯾﻦ ﻗﻄﻌﻪ، بدون ‌شک یاتاقان‌ها را ﻧﯿﺰ ﺧﺮد خواهد ﻧﻤﻮد و اﮔﺮ ﻟﻨﮕﺮ درام در ﺣﺎل ﭼﺮﺧﺶ بیش‌ از اندازه ﺑﺎﺷﺪ،

به احتمال زیاد ﻫﯿﺘﺮ نیز آﺳﯿﺐ خواهد دید. بنابراین به‌ محض شنیدن ﺻﺪای ﺧﺸﻦ و غیر عادی از ﻣﺎﺷﯿﻦ لباسشویی، دستگاه را بلافاصله متوقف کرده و با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

مشکل سر و صدای لباسشویی مربوط به قطعات دیگر

در قسمت های پیشین مقاله “دلیل سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و روش های برطرف کردن آن” در مورد صداهای غیرعادی که ممکن است از ماشین لباسشویی خود بشنوید و همچنین بعضی از قطعات لباسشویی که در صورت خرابی باعث پدید آمدن چنین صداهایی می‌شوند اشاره کردیم.

برخی از این صداها نگران ‌کننده نیستند و به دلیل اشتباهات سهوی در استفاده از ماشین لباسشویی اتفاق می ‌افتند. بطور مثال علت صدای خشک کن لباسشویی یا همان صدایی که به هنگام خشک کردن لباس ها در دور تند لباسشویی به گوش می رسد، می تواند ناشی از برخورد اشیا مختلف چون سگک، کمربند یا دکمه های لباس به شیشه یا آبکش لباسشویی باشد. بنابراین از بابت صدا دادن خشک کن لباسشویی نگران نباشید.

از سوی دیگر صداهایی هستند که به نقص فنی دستگاه مربوط می شوند که در این حالات باید صدا دادن ماشین لباسشویی را جدی گرفت. البته اگر لباسشویی شما دچار نقص فنی شده باشد، این اشکال تنها به قطعاتی که پیش‌ تر در مورد آن‌ها صحبت کردیم مربوط نمی ‌باشد، بلکه ممکن است مربوط به قطعات دیگری نیز باشد که در اینگونه موارد ضرورت دارد دستگاه توسط تعمیرکار متخصص ماشین لباسشویی بررسی شود تا به ‌صورت دقیق عیب‌ یابی، تعمیر و در صورت نیاز تعویض قطعه شود.

تهیه کننده : تعمیر لباسشویی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *