دلیل خاموش شدن ناگهانی یا توقف لباسشویی در هنگام کار

دلیل خاموش شدن ناگهانی یا توقف لباسشویی در هنگام کار

خاموشی و یا توقف ناگهانی لباسشویی در حین کار بسیار آزار دهنده بوده و می تواند از عوامل مختلفی پدید آید.توقف ماشین لباسشویی پس از آنکه برنامه شستشو انتخاب شده و شروع می شود، می تواند به حالت های مختلفی رخ دهد. کار نکردن ماشین لباسشویی به دو حالت تقسیم شده و در نوع اول ماشین لباسشویی پس از چند دقیقه از کار ایستاده و بطور آنی خاموش می شود و در نوع دوم ماشین لباسشویی پس از چند دقیقه از شروع چرخه شستشو، متوقف شده و از کار می افتد ولی دستگاه روشن مانده و خاموش نمی شود.

دلیل خاموش شدن ناگهانی یا توقف لباسشویی در هنگام کار

دلایل خاموش شدن آنی ماشین لباسشویی

اگر لباسشویی روشن شده و در میانه های سیکل شستشو ناگهان خاموش شود، منشا این مشکل می تواند الکتریکی و یا مکانیکی باشد.

  1. خرابی دو شاخه برق ماشین لباسشویی
  • روش رفع این مشکل: به علت بار الکتریکی زیاد، احتمال دارد اتصالات دو شاخه برق، ذوب شده و قطع شده باشند. همچنین امکان دارد در صورت استفاده از محافظ جریان الکتریکی برای لباسشویی، خرابی محافظ علت بروز خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی باشد. اتصالات ورودی برق و محافظ دستگاه را بطور دقیق بررسی کنید.

دلیل خاموش شدن ناگهانی یا توقف لباسشویی در هنگام کار

  1. خراب شدن برد الکترونیکی یا تایمر لباسشویی
  • روش رفع این مشکل: در مدل های قدیمی ماشین لباسشویی برای دستور انجام کار لباسشویی از تایمر استفاده می شد و در عصر حاضر اینکار را برد الکترونیکی لباسشویی انجام می دهد. نوسانات برق و یا خرابی یکی از قطعات همچون؛ المنت یا شیر برقی و … باعث آسیب رسیدن به برد الکترونیکی می شود که در نتیجه می تواند منجر به خاموش شدن آنی ماشین لباسشویی در حین کار شود. تعمیر و تعویض برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بسیار حساس بوده و باید حتما توسط تکنسین لباسشویی انجام گیرد.
  1. سوختن خازن پارازیت گیر لباسشویی
  • روش رفع این مشکل: در اغلب موارد در انتهای دو شاخه برق دستگاه در درون لباسشویی، یک خازن پارازیت گیر نصب می گردد، که احتمالا به علت بار زیاد سوخته و موجب قطعی برق در ماشین لباسشویی شده است. در این حالت باید خازن پارازیت گیر لباسشویی را تعویض کنید.

همچنین ببینید: عدم آبگیری ماشین های لباسشویی با دلایل

دلایل توقف ماشین لباسشویی در حین کار

در این حالت یعنی زمانی که ماشین لباسشویی متوقف می شود، دستگاه خاموش نشده و همچنان روشن باقی می ماند. مشکلاتی که ایجاد می شوند می توانند متفاوت باشند. بطور مثال امکان دارد تایمر لباسشویی در میانه های برنامه شستشو متوقف شود و یا اینکه موتور لباسشویی بطور آنی پس از شروع به کار متوقف شده و بایستد. در هر حالت، توقف تایمر لباسشویی و یا توقف موتور لباسشویی می تواند دلایلی داشته باشد که به چندین قسمت از ماشین مربوط می شود. احتمالا این اجزاء خراب بوده و به تعمیر نیاز داشته باشند و یا فقط اشکال کوچکی همچون قطعی سیم و اتصالات آنها پیش آمده باشد.

میکروسوئیچ درب

سری سوئیچ درب یا همان میکروسوئیچ درب، وقتی که قفل درب باز باشد، مانع از چرخیدن لباسشویی می شود. در حالتی که میکروسوئیچ درب معیوب باشد و از کار بیوفتد، ماشین لباسشویی احتمالا در اواسط کار متوقف خواهد شد. برای تعیین خراب یا سالم بودن میکروسوئیچ درب، با کمک یک مولتی متر هر یک از سوئیچ های درب را تست نمایید. اگر یکی از سوئیچ های درب فاقد جریان باشد آن را تعویض کنید.

دلیل خاموش شدن ناگهانی یا توقف لباسشویی در هنگام کار

موتور قفل درب و زبانه درب لباسشویی

قفل درب، از مسدود بودن درب لباسشویی در حین شستشو اطمینان حاصل می کند. وقتی که درب لباسشویی بسته شود، ماشین لباسشویی می تواند عملیات شستشو را شروع کند. در حالتی که زبانه قفل بخوبی بسته نشود، قفل درب مانع از عملیات لباسشویی می شود. اگر قفل درب خراب باشد، امکان دارد لباسشویی در میانه سیکل شستشو متوقف شود.

قفل درب می تواند به علت مکانیکی و یا الکتریکی از کار بیوفتد. قفل درب را برای هر نوع آسیب مانند ساییدگی و … بررسی نمایید. اگر قفل درب آسیب دیده و یا به درستی چفت نشود، آن را تعویض کنید.

برای معین کردن اینکه قفل درب بصورت الکتریکی از کار افتاده، از نقشه راهنمای ماشین لباسشویی کمک بگیرید و یا بوسیله مولتی متر هر یک از سوئیچ های قفل درب را برای وجود جریان تست نمایید. اگر یکی از سوئیچ ها فاقد جریان باشد، باید آن را تعویض کرد.

شیر ورودی آب یا شیر برقی

 

در مرحله خیساندن لباس ها، شیر ورودی آب باز شده و آب به دیگ لباسشویی وارد می شود. اگر شیر ورودی آب از کار بیوفتد، دستگاه صبر خواهد کرد تا آب به داخل لباسشویی وارد شود، که منجر به توقف لباسشویی در وسط کار خواهد شد. برای اطمینان از خراب بودن شیر ورودی آب، از یک مولتی متر برای تست جریان استفاده کنید. در صورتی که شیر ورودی آب فاقد جریان باشد، باید آن را تعویض کنید.

تایمر ماشین لباسشویی

امکان دارد تایمر لباسشویی معیوب باشد. تایمر لباسشویی در مدل های قدیمی همان ولوم لباسشویی بوده که به حالت مکانیکی به قسمت های مختلف لباسشویی دستورات مختلف را در هنگام فرآیند شستشو منتقل می نمود. در نهایت در موقع بروز هر نوع مشکل برای تایمر و حرکت نکردن آن، ماشین لباسشویی در همان حالت مانده و توقف می نمود. امّا در مدل های جدید ماشین های لباسشویی، تایمر یک قطعه جدا و یک برد الکترونیکی بوده و با ارسال دستورات مختلف عمل می نماید.

  • در صورتی که توپی تایمر ماشین لباسشویی خراب باشد.

این مشکل به علت چرخاندن تایمر در جهت مخالف ایجاد می شود. در این حالت بخشی از زائده ها خرد شده و برنامه های آن بخش اجرا نمی شوند و در نهایت سایر برنامه ها نیز اجرا نخواهند شد.

  • خرابی چرخ دنده های موتور تایمر

کار اصلی موتور تایمر حرکت محور تایمر است. چرخ دنده های مجموعه موتور، پلاستیکی بوده و پس از مدت زمانی سائیده شده درست عمل نمی کنند. به همین دلیل لازم است، قسمت موتور تایمر لباسشویی را بطور کامل سرویس نمود. در بیشتر مواقع به اشتباه تایمر را عیب یابی می کنند، برای اطلاع از معیوبی تایمر، از نمودار سیم کشی لباسشویی خود کمک گرفته و از یک مولتی متر برای اندازه گیری جریان تایمر لباسشویی استفاده کنید.

برد کنترل اصلی

احتمال می رود علت توقف لباسشویی، خراب بودن برد کنترل اصلی باشد؛ اگرچه اغلب در این مواقع خراب بودن برد کنترل اصلی کمتر پیش می آید. قبل از تعویض برد کنترل اصلی، نخست تمامی بخش هایی که امکان دارد دلیل بروز این مشکل باشد را بررسی کنید.

تهیه کننده : تعمیر لباسشویی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *