معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی های اتوماتیک ایرانی و خارجی

معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی های اتوماتیک ایرانی و خارجی

از سری مقالات اطلاعات پایه بخش لوازم خانگی این بار مرحله به مرحله با مقاله آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی اتوماتیک با هم همراه می شویم تا ضمن معرفی ماشین لباسشویی اتوماتیک، با قطعات و اجزای مکانیکی این دستگاه آشنا شویم پس با سایت تعمیر لباسشویی در تبریز ما را در ادامه همراهی بفرمایید..

اجزای ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

به ماشینى گفته می شود که بعد از قرار دادن لباسها در داخل آن و ریختن پودر و تنظیم برنامه و راه اندازى، دیگر نیازى به حضور فرد نباشد. زیرا ماشین بطور خودکار لباسها را می شوید و خشک شده تحویل می دهد.

ماشینهاى لباسشویى اتوماتیک را می توان از نظرشکل ظاهرى، به دو گروه تقسیم بندى کرد:

الف: ماشین های لباسشویی اتوماتیک در از جلو ( با محور افقی )

ب: ماشین های لباسشویی اتوماتیک در از بالا ( با محور عمودی )

ماشین های لباسشویی اتوماتیک را می توان از نظر نوع عملکرد و ساختار داخلی، به دو گروه تقسیم بندی کرد:

الف: ماشین های لباسشویی اتوماتیک

ب: ماشین های لباس شویی تمام اتوماتیک با خشک کن ۱۰۰% ( دارای سیستم حرارتی با سیستم با دور بسیار بالا )

اجزای ماشین لباسشویى شامل قسمتهاى مکانیکى و الکتریکى می باشد که عبارتند از

قسمت های مکانیکى

۱- بدنه لباسشویى

۲- دیگ

۳- آبکش

۴- بلبرینگ

۵- کاسه نمد

۶- پولى بزرگ ( فلکه )

۷- پولى کوچک

۸- تسمه

۹- وزنه ها یا لنگر ها

۱۰- لاستیک دور در

۱۱- انواع لرزه گیر( کمک فنر و فنر )

۱۲- در، دستگیره و ضامن در

۱۳- محفظه جا پودرى

۱۴- شیلنگ ورودى

۱۵- شیلنگ تخلیه

۱۶- انواع فیلتر و آب بندى آنها

۱۷- خرطومى دیگ به فیلتر

۱۸- خرطومى دیگ به زیر جاپودرى

۱۹- لولاى در

معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی های اتوماتیک ایرانی و خارجی

بدنه لباسشویی

طبق تصویر زیر جنس بدنه ماشین لباسشویی اتوماتیک، از نوعی فلز مقاوم می باشد. به منظور افزایش مقاومت در برابر اکسید شدگى و نیز جلوگیرى از برق گرفتگى، پس از شستشوى ورق و اضافه نمودن مواد ضد زنگ، در کوره مخصوصى تا دماى ۱۸۰ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود. سپس به وسیله دستگاه الکترواستاتیک بطور یکنواخت رنگ آمیزى می گردد. وظیفه بدنه، نگهدارى و محافظت از قسمت هاى الکتریکى و مکانیکى ماشین لباسشویى می باشد.

معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی های اتوماتیک ایرانی و خارجی

دیگ

مطابق تصاویر زیر جنس دیگ معمولاً از استیل، ورق گالوانیزه و یا ورق سیاه لعاب کارى شده است تا در برابر زنگ زدگى مصون بماند. در ماشین هاى جدید از پلاستیک مقاوم براى ساختن دیگ استفاده می شود. وظیفه دیگ، نگهدارى آب می باشد و هم چنین بعضى قطعات ماشین لباسشویى در بدنه آن تعبیه شده اند که عبارتند از:

  1. ترموستات
  2. هیتر
  3. مجراى ورودى آب و مواد شوینده
  4. مجراى ترموستات
  5. مجراى خروجى آب کثیف به طرف پمپ تخلیه

آبکش

طبق تصویر زیر آبکش، استوانه ای است که لباس ها در داخل آن ریخته می شوند و دارای حرکت دورانی است. در داخل آبکش، برآمدگی هایى وجود دارد که برای جلوگیرى از سرخوردن لباس ها در هنگام چرخیدن و هم چنین متلاطم کردن آب به کار می روند و در نتیجه لباسها بطور کامل با آب و مواد شوینده تماس پیدا می کنند.

در تصویر زیر نوع دیگری از آبکش لباسشویی را که برای ماشین های لباسشویی اتوماتیک در از بالا، مورد استفاده قرار می گیرد مشاهده می کنید. جنس این آبکش از پلی پروپیلن است و در آن هیچگونه صدمه احتمالی به لباس ها وارد نمی شود.

آبکش لباسشویى هاى در از جلو، از دو قسمت تشکیل شده است

الف- بدنه آبکش

ب- شفت و سه نظام

بدنه آبکش: بدنه آبکش داراى سوراخهاى متعددى است که آب از طریق این سوراخها از دیگ وارد آبکش می شود.

شفت و سه نظام: در تصویر زیر شفت و سه نظام نشان داده شده است. جنس شفت از فولاد ضد زنگ می باشد که کاسه نمد، بلبرینگها و پولى بزرگ بر روى آن قرار می گیرند. سه نظام نیز قطعه اى از جنس آلومینیوم تقویت شده می باشد که شفت در مرکز آن پرس شده و با سوراخهایى که در سربازوهاى خود دارد، به وسیله پرچ یا پیچ و مهره بلند به آبکش بسته می شود.

بلبرینگ ها در تصویر زیر بلبرینگ و دیگ دیده می شوند. در سه نظام دیگ ماشین های لباسشویی اتوماتیک، معمولا دو عدد بلبرینگ وجود دارد. محور آبکش را معمولا از درون بلبرینگهاى ساچمه اى سه نظام دیگ عبور مى دهند تا چرخش آبکش به راحتى انجام گیرد.

براى آشنایى بیشتر با بلبرینگ ها، بهتر است با انواع برینگ ها آشنا شویم: برینگ های ساده ( Bearing ) : امروزه برینگ ها در انواع مختلف و در ابعاد بسیار وسیع در سراسر دنیا تولید می شوند. کلمه برینگ از Bearing گرفته شده که در فارسی، به یاتاقان ترجمه شده است. در این مطلب به جای یاتاقان، به تمام برینگ هایی که جزء غلتشی آنها به صورت غلتکی ( Roll ) باشند رولبرینگ و به برینگ هایی که جزء غلتشی آنها دارای ساچمه ( Ball ) باشند بلبرینگ گفته می شود. در تصویر زیر چند نوع بلبرینگ دیده می شود. معمولاً کاربرد بلبرینگ ها بدلیل داشتن اصطکاک کمتر، برای سرعت های بالا و قدرت پایین می باشد.

معمولا شماره اى که بر روى بلبرینگ هاى استاندارد جهت لوازم خانگى نوشته می شود، به صورت سه یا چهار رقمى می باشد که در همه آنها رقم سمت چپ عدد ۶ است که مشخص کننده بلبرینگهاى شیار عمیق می باشد.

انواع واشر های آب بندی لباسشویی

براى آب بندى قسمت هایى از لباسشویى، از واشرهاى آب بندى که معمولا جنس آنها از لاستیک است استفاده می شود که در تصاویر زیر دیده می شوند.

کاربرد این واشرها معمولاً در قسمتهاى زیر می باشد

الف: واشر آب بندى المنت ( هیتر )

ب : واشر آب بندى ترموستات گازى ( قابل تنظیم )

ج : واشر آب بندى ترموستات غیرقابل تنظیم

چ: واشر آب بندى پمپ آب

ح: واشر آب بندى فیلتر

د: واشر آب بندى شیلنگ ورودى آب

کاسه نمد

طبق تصویر زیر نوع و اندازه کاسه نمد در ماشین های مختلف متفاوت است که براى خواندن آنها باید از سمت چپ شروع کنیم. واحد آنها میلیمتر است.

خرابى کاسه نمد باعث نفوذ آب و رطوبت به بلبرینگ هاى دیگ و پمپ آب شده و به آنها آسیب کلى مى رساند. به همین دلیل هنگام تعمیر اساسى دیگ، بهتر است کاسه نمد نیز تعویض شود.

پولی بزرگ ( فلکه )

مطابق تصویر زیر وظیفه پولی بزرگ ( فلکه ) حرکت دورانی آبکش است و داراى شکلهاى مختلفى می باشد و روى محور آبکش بسته می شود.

پولی کوچک

در تصاویر زیر پولی کوچک دیده می شوند که روی محور الکتروموتور قرار دارد و در واقع اختلاف قطر دو پولى بزرگ و کوچک، سبب کم یا زیاد شدن سرعت آبکش می گردد. به عبارت دیگر در صورت ثابت ماندن پولى بزرگ، هرچقدر قطر پولى موتور بیشتر باشد، سرعت آبکش نیز بیشتر خواهد شد. هم چنین هماهنگى تنظیم دور انتقالى از موتور به آبکش، به وسیله تسمه و پولى موتور انجام می گیرد.

تسمه

در تصویر زیر تسمه دیده می شود که وظیفه انتقال نیروی موتور را از پولی کوچک به پولى بزرگ به عهده دارد. براى جلوگیرى از تلفات نیرو و خرابى تسمه، باید پولى کوچک و بزرگ در یک راستا باشند. آسیب دیدگى تسمه می تواند صداى ماشین را به هنگام کار افزایش دهد. شل بودن بیش از حد تسمه، انرژى موتور را تلف می کند. اگر تسمه بیش از اندازه سفت بسته شود، به موتور آسیب مى رساند و احتمال شکستن فلکه بزرگ نیز وجود دارد. هنگام تعویض تسمه، مشخصات فنى آن مانند طول و پهنا باید مد نظر قرار گیرد. تسمه ها به صورت ذوزنقه اى و شیاردار وجود دارند.

انواع تسمه از نظر شکل سطح مقطع :

الف) تسمه با مقطع ذورنقه

ب) تسمه با مقطع ذوزنقه دندانه دار

ج) تسمه شیار دار

انواع تسمه از نظر اندازه عرض و ضخامت: ( M- 9.5- E- D- B- A ) اندازه این تسمه ها به ترتیب از چپ به راست، کوچک می شود. در ماشین های لباسشویی، از تسمه های کلاس A- 9.5- M استفاده می شود.

واحدهاى اندازه گیرى تسمه : براى اندازه گیرى تسمه، از واحدهاى میلیمتر یا اینچ استفاده می شود.

معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی های اتوماتیک ایرانی و خارجی

توجه

در تسمه هاى میلیمترى، قطر خارجى و در تسمه هاى اینچى، قطر داخلى ملاک اندازه گیرى است.

نحوه تبدیل اندازه تسمه از میلى مترى به اینچى : براى تبدیل اندازه تسمه از میلى متر به اینچ، باید عدد ۷۵ را از اندازه تسمه میلیمترى کم کنید و سپس عدد حاصل را بر ۲۵ تقسیم کنید.

انواع وزنه ها یا لنگرها

در تصویر زیر وزنه های مختلفی دیده می شوند که جهت تعادل لرزش های دیگ مخصوصاً در موقع حرکت موتور با دور زیاد جهت خشک کردن لباس به کار می روند. جنس وزنه ها می تواند بتن سنگین، چدن و یا وزنه هایى با روکش پلاستیکى باشد. این وزنه ها می توانند در بالا، زیر، جلو ویا عقب دیگ قرار گیرند. وزنه های سیمانی دارای وزنی بین ۳٫۵ تا ۱۸ کیلوگرم می باشند. لاستیک دور در و دور شیشه و بست های آن تصاویر زیر لاستیک دور در را نشان می دهد که بین دهانه دیگ و دهانه بدنه لباسشویى بسته می شود. با بستن در ماشین، شیشه آن روى دهانه خارجى لاستیک قرار می گیرد و دیگ آبندى شده و مانع بیرون ریختن آب به بیرون از ماشین می گردد. لاستیک دور در، همچنین نقش لرزه گیر دیگ به بدنه را دارد.

انواع لرزه گیر ( کمک فنر ) و فنر

به منظور نگهدارى دیگ از فنر و براى ایجاد تعادل دیگ، از انواع لرزه گیر استفاده می شود. لرزه گیرها داراى انواع مختلفى می باشند که عبارتند از: الف: لرزه گیر فنرى ب: لرزه گیر روغنى ج: لرزه گیر اصطکاکى ( هوایى ) د: لرزه گیر اصطکاکى ( کفشکى ) معمولا براى نگهدارى دیگ در داخل بدنه، از دو تا چهار فنر استفاده می شود که در تصویر زیر دیده می شوند.

به منظور ایجاد تعادل دیگ در داخل بدنه، از دو لرزه گیر ( کمک فنر ) استفاده می شود تا حرکت آن را در جهت هاى مختلف، محدود کنند و در قسمت پایین بدنه ماشین، بین دیگ و شاسی قرار می گیرند که در تصاویر زیر دیده می شوند.

انواع دستگیره و ضامن در

در ماشین هاى لباسشویى از دستگیره هاى مختلفى استفاده می شود که عبارتند از:
الف: دستگیره و میکروسوئیچ معمولى بدون قفل
ب: دستگیره با قفل مکانیکى ( قفل کودک ) و میکروسوئیچ معمولى بدون قفل
ج: دستگیره بدون قفل مکانیکى و میکروسوئیچ قفل شونده ( قفل کودک )
د: باز شدن در ماشین توسط دکمه به همراه میکروسوئیچ قفل شونده ( قفل کودک )

محفظه جاپودری

مطابق تصویر زیر قسمت های مختلف جاپودری در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، به صورت های زیر مشخص شده است:
اعداد: ۱ و ۲ و ۳
حروف: A, B, C ( برای جاپودری های سه قسمتی )
علائم: * ، l و ll حروف: A, B, C, D ( برای جاپودری های چهارقسمتی )
قسمت اول ( سمت چپ ): برای شستشوی مقدماتی
قسمت دوم ( قسمت وسط ): برای شستشوی اصلی
قسمت سوم ( سمت راست ): برای مواد نرم کننده
قسمت چهارم ( سمت راست ): برای مواد رنگی و آهار

شیلنگ ورودی آب

در تصاویر زیر شیلنگ ورودی به ماشین نشان داده شده است. به وسیله این شیلنگ آب شهر به شیر الکتریکى مى رسد. در دو طرف شیلنگ ورودى، از سر شیلنگ و واشر مخصوص استفاده می شود. بعضى از لباسشویی ها داراى دو شیلنگ ورودى آب گرم ( قرمز رنگ ) و آب سرد ( آبى رنگ ) هستند و بعضى دیگر فقط داراى یک شیلنگ ورودى آب سرد می باشند.

شیلنگ تخلیه

مطابق تصویر زیر به کمک این شیلنگ، آب داخل دیگ توسط پمپ تخلیه به فاضلاب ریخته می شود. ارتفاع شیلنگ خروجی نباید بیشتر از ۶۰ سانتی متر کمتر و از ۹۰ سانتی متر بیشتر باشد.

انواع فیلتر ها و آب بندی آنها طبق تصاویر زیر فیلتر ماشین لباسشویی از نوع مکانیکی است و محل تجمع کرک، پشم و ذرات خارجى مانند سوزن، سنجاق، دکمه و سکه می باشد. لوله هواى هیدروستات، معمولا به قسمتى از فیلتر یا بدنه دیگ وصل می شود. بهتر است فیلتر را پس از چند بار شستشو، بیرون آورده و بشویید.

انواع فیلترها در لباسشویی هاى مختلف عبارتند از:

الف: در ماشین هاى لباسشویى در از جلو، فقط از یک فیلتر در پمپ تخلیه استفاده می شود که در ماشین هاى مختلف، داراى شکل هاى گوناگونى می باشد. در ضمن بعضى از لباسشویی ها فاقد فیلتر هستند.
ب: طبق شکل زیر در نمونه ماشین های لباسشویی در از بالا با پروانه بلند، داراى یک فیلتر پُرزگیر سبدى شکل می باشند که روى پروانه بلند قرار مى گیرد و همراه با پروانه حرکت می کند.

ج: ماشین هاى لباسشویى در از بالا با پروانه کوتاه، داراى یک تا سه فیلتر تورى کیسه اى شکل می باشند و در کناره هاى دیگ قرار دارد.

خرطومی دیگ به فیلتر

تصویر زیر خرطومی دیگ به فیلتر را نشان می دهد که آب کثیف را از دیگ به فیلتر پمپ منتقل می کند و در قسمت زیرین مخزن قرار دارد. ساختار مخصوص خرطومى سبب می شود که لرزش ناشى از دیگ، باعث بریدگى خرطومى نشود.

خرطومى دیگ به زیر جاپودرى

تصویر زیر خرطومی دیگ به زیر جاپودری را نشان می دهد که برای هدایت مخلوط آب و پودر از جاپودری به درون دیگ به کار می رود.

لولای در

در تصویر زیر لولای در ماشین لباسشویی دیده می شود که برای اتصال در به بدنه به کار می رود و دارای مدل های مختلفی می باشد.

5 دیدگاه در “معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی های اتوماتیک ایرانی و خارجی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *